Základní informace o vodíku

Vodík je v mnoha ohledech dokonalé palivo. Hoří nejčistěji a jeho hoření je nejúčinnější. Vodík může vyrábět elektrickou energii a elektrická energie může vyrábět vodík, čímž vzniká energetická smyčka, která je obnovitelná a neškodná pro životní prostředí Vodík chemicky reaguje s většinou prvků, proto se mnoho let používá jako technická chemikálie u široké škály aplikací. Ve vozidlech lze vodík využít jako palivo dvěma způsoby, buď k výrobě elektrické energie v palivovém článku jako nejčistší možnost, nebo ve spalovacím motoru, kdy jsou i tak emise v porovnání s jinými palivy významně nižší.

Co je vodík?

 • Vodík je nejhojnější prvek tvořící asi tři čtvrtiny hmoty vesmíru. Vodík je obsažen ve vodě, která pokrývá 70 % povrchu Země, a v každé organické látce.
 • Vodík je nejjednodušší prvek ve vesmíru. Tvoří jej jeden proton a jeden elektron.
 • Vodík je nejlehčí ze všech prvků a plynů, je 14× lehčí než vzduch. Plynný vodík se při úniku okamžitě rozptyluje do vzduchu, neznečišťuje půdu ani povrchové vody.
 • Vodík je bezbarvý, bez zápachu a netoxický. Nezpůsobuje kyselé deště, nepoškozuje ozónovou vrstvu a nezpůsobuje škodlivé emise.

Jak to, že je vodík nejúčinnější palivo?

 • Vodík má nejvyšší spalnou energii vztaženou na jednotku hmotnosti ze všech paliv. To znamená, že je při stejné hmotnosti účinnější než aktuálně používaná paliva.
 • Vodík nabízí 2–3× více energie než většina ostatních běžných paliv. Snadno reaguje s kyslíkem a při reakci uvolňuje značné množství energie v podobě tepla.

Proč je vodík nejčistší palivo?

 • Na rozdíl od paliv na bázi uhlíku vodík neprodukuje při spalování žádné škodlivé vedlejší produkty. Při reakci vodíku s kyslíkem v palivovém článku vzniká pouze energie a čistá voda.

Jak se vodík vyrábí?

 • Aktuálně je nejekonomičtějším procesem výroby vodíku reformování zemního plynu teplem.
  Při elektrolýze vzniká vodík zavedením elektrického proudu do vody pro její rozklad na vodík a kyslík.

Jak se vodík používá?

 • Vodík se denně používá v plynném a kapalném skupenství v mnoha oborech včetně ropného průmyslu a ve výrobních procesech pro výrobu chemikálií, potravin a elektroniky.
 • Svítiplyn, palivo používané na začátku 20. století, obsahoval 50 % vodíku.
 • Vodík se používá jako palivo v raketoplánech NASA.

Zpět na palivové články

Došlo k chybě, opravte zvýrazněná pole.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

Jak vám můžeme pomoci?

 1. Jaký druh poptávky?

X

Tato stránka používá soubory cookies k uložení informací na Vašem počítači. Některé jsou nezbytné pro správné fungování našich stránek, jiné nám pomáhají lépe porozumět potřebám uživatelů. Užíváním těchto stránek dáváte souhlas k používání souborů cookies. Bližší informace naleznete v našem Právním upozornění.

Zavřít