Trhy – výroba energie

Vodík se považuje za náhradu dnešních fosilních paliv, protože je ho dostatek, je účinný, na rozdíl od dalších alternativ nabízí potenciál k tomu, aby byl obnovitelný, a při jeho použití nevznikají žádné emise. Lze jej použít jako přenašeč energie pro výrobu elektrické energie pomocí vodíkových palivových článků a vodíkových spalovacích motorů. Ve vodíkovém palivovém článku se vodík kombinuje s kyslíkem ze vzduchu za vzniku elektrické energie. Palivový článek může být v provozu neustále a generovat energii, dokud je do něj dodáván vodík. Jedinými vedlejšími produkty jsou teplo a voda. Mnohé palivové články dnes používané pro distribuovanou výrobu energie vyžadují integraci se zpracovatelem paliva pro výrobu plynu bohatého na vodík z paliv na bázi uhlovodíku, například zemního plynu nebo propanu. Využitím přímé dodávky vysoce čistého vodíku do palivového článku lze realizovat četné výhody. K aplikacím, které lze doplnit pro přímé doplňování vodíkového paliva, patří mobilní zařízení, primární energie, záložní energie, vyrovnávání špiček a stabilizace sítě.

Mobilní energie

Společnosti vyvíjí různá zařízení, například mobilní telefony, notebooky a kamery, která využívají vodíkové palivové kazety a palivové články k náhradě aktuálně používaných baterií. Palivové články nabízí potenciál pro delší dobu provozu a možnost dodávky více energie.

Skladování vodíku

Energie vyráběná z obnovitelných zdrojů, například energie z větrných a solárních elektráren, ne vždy odpovídá požadavkům na její použití. Pro maximální využití obnovitelné energie, zejména na vzdálených místech, však lze tyto typy energie použít k výrobě vodíku, který pak lze skladovat.

Požadavky na prvotní nebo záložní zdroje energie

Záložní a nepřerušitelné zdroje energie (UPS) se vyžadují tam, kde je vysoce spolehlivý zdroj energie kritický pro udržení podniku nebo zařízení v provozu bez přerušení i v případě ztráty napájení ze sítě. Významně delší životnost systémů s palivovými články by mohla nahradit bateriové systémy pro zajištění potřeb na primární nebo záložní energii u mnoha těchto aplikací. Využití přímé dodávky vodíku do palivových článků v těchto aplikacích umožňuje okamžité využití energie.

Stacionární energetické aplikace

Palivové články mění chemickou energii přímo na elektrickou, jako vedlejší produkt vzniká pouze teplo a voda. Správně navržené palivové články proto mohou produkovat elektrickou energii pro komerční a rezidenční požadavky na energii a současně zajišťovat teplo. Využití přímé dodávky vodíku do palivových článků může také zlepšit účinnost systému s palivovými články.

Vodíková energetická stanice

Vodíková energetická stanice je technologie, která koprodukuje energii, teplo a vodík. Tento typ sytému se často označuje zkratkou CHHP (Combined Heat, Power and Hydrogen). Jak je vidět na obrázku níže, stanice používá palivový článek s vysokou teplotou pro kogeneraci elektrické energie, tepla a vodíku. Palivový článek může využívat různá paliva bohatá na vodík, včetně bioplynu, zemního plynu, bioplynu ze skládky a syntetického plynu. Očekává se, že tato technologie zajistí zdroj nákladově konkurenčního a obnovitelného vodíku.


Zpět na palivové články

Došlo k chybě, opravte zvýrazněná pole.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

Jak vám můžeme pomoci?

  1. Jaký druh poptávky?

X

Tato stránka používá soubory cookies k uložení informací na Vašem počítači. Některé jsou nezbytné pro správné fungování našich stránek, jiné nám pomáhají lépe porozumět potřebám uživatelů. Užíváním těchto stránek dáváte souhlas k používání souborů cookies. Bližší informace naleznete v našem Právním upozornění.

Zavřít