Air Products

Zastavme se na chvíli a zadívejme do oblohy, obklopuje nás vesmír zářících plynů…

Další
Jako padlý anděl
Poutník na vrcholu Velké Deštné pohlíží do zimní oblohy jako padlý anděl. Na nebi je Mléčná dráha s nápadnými růžovými mlhovinami zářícího vodíku. Oranžový odstín nebi nedodávají řídké mraky, nýbrž záření kyslíkovodíkových molekul vysoko v atmosféře.
další
 
Další
Zimní vesmír nad Oravou
Zimní noční krajině na slovenské Oravské Lesné dodává pohádkový nádech barevný vesmír nad ní. Vidíme do růžova svítit emisní vodíkové mlhoviny nebo modré hvězdy, jejichž povrchové teploty přesahují 20 000 °C. Naše oči bohužel nejsou v noci na barvy tak citlivé jako fotoaparát.
další
 
Další
Unešení polární září
Dav na lodi MS Norröna je zaplaven vlnou nepopsatelné radosti z náhlé polární záře nad Faerskými ostrovy. Záře vznikají jako reakce zejména kyslíku a dusíku se sprškou nabitých částic ze Slunce. Období rovnodenností jsou pro polární záře nejpříznivější.
další
 
Další
Zelené plameny světélkujícího kyslíku
Vysoko nad zemí, více než 90 kilometrů v řídkém vzduchu, světélkuje slabě kyslík. Zelený odstín odborně zvaného airglow připomíná plazící se plameny a je vybuzen ultrafialovým zářením ze Slunce. Zář na obzoru je škodlivé světelné znečištění z měst.
další
 
Další
Zjevení rudého přízraku
Dalekohled na observatoři Paranal v Chile před vycházející Mléčnou dráhou a narůžovělou mlhovinou doplňuje zcela vpravo něco opravdu pozoruhodného. Prchavý nadoblačný blesk, tzv. rudý skřítek, který vyšlehl nad vzdálenou bouří a nabudil částice dusíku.
další
 
Další
Tajemné zatmění Slunce
Úplné zatmění Slunce patří mezi ty nejpozoruhodnější přírodní úkazy. Kolem zatmělého Slunce se ukáže mysticky vypadající koróna tvořená řídkým prostředím ionizovaných částic. Další zatmění nastane příští rok 2. července a bude viditelné z Chile a Argentiny.
další
 
Další
Ve stínu Země
Když úplňkový Měsíc prochází zemským stínem, vidíme úplné měsíční zatmění. Plynný obal Země jako optický hranol láme do stínu Země červenou zář Slunce a Měsíc zrudne. Právě letos 27. července bude z Evropy možné pozorovat nejdelší zatmění v tomto století. Nepropásněte to!
další
 
Další
Rojení Perseid nad Veľkou Fatrou
Každý rok okolo 12. srpna Země prochází proudem drobných částic z komety Swift-Tuttle. Ty ohromnou rychlostí vstupují do atmosféry a třením o molekuly vzduchu září jako meteory. Letos budou mít Perseidy skvělé podmínky. Zkuste se také dívat!
další
 
Další
Mléčná dráha v Atacamě
Mléčnou dráhu, naši Galaxii, je v září možné pozorovat nejlépe. Na snímku z chilské pouště Atacama se vysoko nad krajinou vznáší její centrum. Tmavá přerušení v pásu jsou ve skutečnosti oblasti chladného řídkého plynu a prachu, který jako kouřová clona nepropouští světlo vzdálených hvězd.
další
 
Další
Barevný svět podzimu
Proč podzim hýří opravdu všemi barvami? Sluneční svit rozptylují za jasných dnů ve své barvě listy, které dodávají teplé odstíny. Modrý odstín nebe zase zajišťují molekuly vzduchu, které rozptylují krátkovlnné záření nejvíce.
další
 
Další
Hořící vesmír nad Kalahari
Dokonalá hvězdná noc nad africkou pouští Kalahari. Skrz prašný vzduch jsou na nebi patrné obří kosmické mlhoviny zářícího vodíku, z nichž lze některé spatřit i pouhýma očima. Na fotografii vypadají jako žár, ale ve skutečnosti jsou nesmírně chladné.
další
 
Další
Planeta Malého prince
Malý princ na své malé planetě vzhlíží do vesmíru. Je zimní pohádkový čas, čas slunovratu, a na nebi svítí předaleká, ale jasná hvězda. Přichází noc splněných přání. Přejeme krásný rok 2019!

Stáhněte si fotografie na Vaši plochu počítače 

O fotografovi

Petr Horálek se narodil v roce 1986 v Pardubicích, kde již v útlém věku podlehl kouzlu hvězdného nebe. Ve stejném městě začal ve svých 12 letech navštěvovat astronomický kroužek na tamější hvězdárně pod vedením dnes již zesnulého Václava Knolla. Astronomie ho neopustila ani po maturitě, proto se rozhodl vystudovat bakalářský program Astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V profesním i ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie, především prostřednictvím populárních astronomických přednášek, textů a fotografií. Jeho největší vášní v astronomii je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů, zejména slunečních a měsíčních zatmění, která ho uchvátila již v dětství a za nimiž cestuje po celém světě.

Autor je úspěšný astrofotograf, jehož fotografie nočního nebe a vzácných nebeských úkazů jsou celosvětově uznávány. Několik jeho fotografií bylo vybráno NASA jako prestižní astronomické snímky dne (Astronomy Picture Of the Day – APOD). Na začátku roku 2015 ho jako prvního Čecha pozvala Evropská jižní observatoř v Chile (ESO) k funkci fotografického ambasadora. Některé jeho fotografie byly publikovány i v renomovaném časopise Sky&Telescope. Snímky autora můžete najít na jeho webových stránkách www.astronom.cz/horalek.

Pro velký zájem ze strany zahraničních čtenářů jsou jeho stránky vedeny převážně v angličtině. V roce 2015 byla po autorovi pojmenována Mezinárodní astronomickou unií (IAU) planetka 6822 Horalek obíhající Slunce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Srdcem je však autor především velký romantik, kterého pohledy do vesmíru doslova nutí prožívat nová a nová dobrodružství po celém světě. A to vše s jediným cílem: Získat dokumentační materiál a pomocí něho a zároveň svou popularizačně astronomickou činností, fotografiemi nebo literární tvorbou zanechat odkaz lidem, kteří možná ani netuší, co krásného hvězdnaté nebe nabízí. A o co bohužel lidstvo připravuje nové generace přebytečným a neúčelným pouličním osvětlením ve městech při své touze po přepychu. Prostřednictvím nakladatelství Albatros jste se s autorem mohli k cestování za výjimečnými nebeskými úkazy a pohledy do hvězdnatého nebe přidat již dvakrát: v populárně astronomické knize Tajemná zatmění (2015) o nejkrásnějších přírodních úkazech a v cestopise Dobytí jižního hvězdnatého ráje (2016) o výletech po světě za neotřelými zážitky a jedním obrovským snem. V roce 2017 mu vyšla třetí knížka, audiovizuální projekt Nebeské symfonie.

More information about Petr Horálek: www.astronom.cz/horalek

Jděte nahoru
Jděte nahoru