logo Go to Home Page
| Praha

Společnost Air Products úspěšně působí na českém trhu již 30 let

Společnost Air Products (NYSE: APD), přední světový výrobce technických plynů a souvisejících technologií v červenci letošního roku oslavila 30 let úspěšného působení v České republice. Za tu dobu vybudovala rozsáhlou infrastrukturu výroby a dodávek plynů a patří mezi přední firmy v oboru na tuzemském trhu.

Společnost Air Products zahájila jednání o svém vstupu do tehdejšího Československa ihned po otevření jeho trhu v roce 1989. V roce 1991 se spojila s výrobcem kryogenních zařízení Ferox, kterého později odprodala americké společnosti MVE, aby se soustředila výhradně na podnikání s technickými plyny a souvisejícími technologiemi. Již v roce 1992 zprovoznila plnící stanici technických plynů v Děčíně. O čtyři roky později v areálu Chemopetrolu Litvínov dokončila jednotku kryogenního dělení vzduchu za 44 miliónů USD, která byla největším zařízením svého druhu ve Východní Evropě. O dva roky později vybudovala velkokapacitní plnící stanici v Brně. A dokončení výrobní a distribuční sítě završila v roce 2002 spuštěním druhého zařízení na dělení vzduchu v Litvínově. 

Dnes má Air Products po celé republice 89 prodejních míst a zaměstnává 160 lidí. Portfolio zákazníků neustále roste a patří do něj jak malí živnostníci a středně velké firmy, tak i nadnárodní korporace ze všech oblastí lidské činnosti. Vedle zásobování plyny v tlakových lahvích a zavážení stacionárních zásobníků autocisternami společnost provozuje generátory plynů přímo u svých zákazníků. „Generátory instalujeme u velkých firem z oblastí jako jsou chemický a automobilový průmysl, sklárny, slévárny, ocelárny a podobné provozy, kde je nutné zabezpečit kontinuální dodávky a eliminovat náklady na logistiku," vysvětlila Radka Ševčíková, generální ředitelka Air Products CZ/SK/HU, proč se u velkoobjemové spotřeby vyplatí přenést výrobu plynu k zákazníkovi.

„Všechna naše zařízení pracují v nepřetržitém provozu a za jediný den v nich vyrobíme téměř 4 milióny krychlových metrů technických plynů," upřesnila Radka Ševčíková, jaký objem plynů firma v Česku produkuje. Pobočka tak nezanedbatelnou měrou přispívá k výborným ekonomickým výsledkům skupiny, která působí v 50 zemích, v roce 2020 dosáhla obratu ve výši 8,9 miliard USD a jejíž současná tržní kapitalizace činí přibližně 60 miliard USD.

Vedle plynů společnost Air Products vyvíjí a vyrábí související technologie a řadu svých inovací prosadila i v České republice. Například pokročilé hořáky na tavení skla nebo používání dusíku v pivovarnictví. Na trh také zavedla lahve s vyšším tlakem 300 barů nebo lahve s integrovaným ventilem.

Společnost Air Products úspěšně působí na českém trhu již 30 let.

Air Products spolupracuje s vysokými školami a odbornými institucemi na řadě výzkumných a inovačních projektů. A svými technologiemi a znalostmi se podílí na energetické transformaci a udržitelném rozvoji země.

Vysokými standardy bezpečnosti, podnikatelské etiky a ochrany životního prostředí zásadně napomohla k rozvoji moderního podnikatelského klimatu v rodícím se tržním prostředí České republiky. A nadační činností v rámci firemní společenské zodpovědnosti aktivně podporuje rozvoj občanské společnosti. Za dosažené výsledky obdržela v tuzemsku několik ocenění. 


O společnosti Air Products 
Air Products (NYSE: APD) je přední světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává potřebné technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Air Products je rovněž světovým lídrem v dodávkách technologií a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu. Společnost vyvíjí, navrhuje, staví, vlastní a provozuje některé z největších světových průmyslových plynárenských projektů. To zahrnuje projekty v oblasti zplyňování, které udržitelně přeměňují bohaté přírodní zdroje na syntetický plyn pro výrobu vysoce hodnotné energie, paliv a chemikálií, projekty na zachytávání uhlíku a světové projekty bezuhlíkového vodíku, které podporují globální ekologickou dopravu a přechod na bezemisní energetiku.

Společnost v roce 2020 dosáhla obratu ve výši 8,9 miliard USD, působí v 50 zemích a její současná tržní kapitalizace činí přibližně 60 miliard USD. Více než 19 000 kvalifikovaných a talentovaných zaměstnanců z různých prostředí je poháněno vyšším posláním společnosti Air Products vytvářet inovativní řešení, jež jsou přínosem pro životní prostředí, podporovat udržitelný rozvoj a řešit výzvy, kterým čelí zákazníci, komunity i celý svět. Pro více informací navštivte webové stránky www.airproducts.cz nebo nás sledujte na portálech LinkedIn, Twitter, Facebook nebo Instagram.