logo Go to Home Page
| PRAHA

Společnost Air Products poskytla mobilní vodíkovou stanici na prezentaci vodíkových technologií na Slovensku

Společnost Air Products (NYSE: APD), přední světový výrobce technických plynů a souvisejících technologií poskytla mobilní vodíkovou stanici na prezentaci vodíkových technologií na Slovensku.

Na zahájení roadshow Žít energií pořádané Slovenskou inovační a energetickou agenturou (SIEA) předvedli pracovníci společnosti Air Products čerpání vodíku do elektromobilu poháněného vodíkovým palivovým článkem (FCEV). Přítomným hostům a novinářům ukázali, že doplňování vodíku do nádrže je naprosto bezpečné a uživatelsky velmi pohodlné. Roadshow s vodíkovou plnící stanicí bude seznamovat odbornou i laickou veřejnost s možnostmi využití obnovitelných zdrojů, mezi které patří naprosto bezemisní vodíková vozidla.

Společnost Air Products poskytla mobilní vodíkovou stanici na prezentaci vodíkových technologií na Slovensku.

Roadshow zahájil ministr hospodářství a místopředseda vlády Richard Sulík spolu s generálním ředitelem SIEA Petrem Blaškovitšem a Vlastimilem Pavlíčkem, ředitelem pro obnovitelné zdroje Air Products v prostorách dopravní společnosti Arriva v Trnavě. 

Přítomným hostům a novinářům předvedli technici obsluhu vodíkové stanice při doplňování paliva do dvou vodíkových automobilů, které byly zakoupeny k ukázkám vodíkových technologií v dopravě. Podle ministra Richarda Sulíka by tyto prezentace měly přispět k naplnění vize, že do roku 2030 se na Slovensku výrazně zvýší využití vodíku nejen v průmyslu, plynárenství a teplárenství, ale i v dopravě.

„Společnost se postupně zbavuje uhlíku a je odhodlána k alternativním řešením. Vodík je jedním z nich v zemi. Jsme na začátku vývoje, který potrvá desítky let. Dnes jsme však dosáhli jednoho z dalších milníků, z čehož mám velkou radost," řekl Richard Sulík.

Generální ředitel Peter Blaškovitš řekl, že SIEA chce posílit povědomí o možnostech vodíku a přispět tak k rozšíření vodíkových technologií na Slovensku. "SIEA již řadu let podporuje inovace a nové technologie, které přispívají k efektivnímu využívání energie a zároveň myslí na životní prostředí. Proto jsme se zaměřili také na vodík, který má širokou škálu využití. V dopravě se o něm uvažuje jako o palivu nejen pro osobní automobily, ale také pro nákladní automobily, autobusy, vlaky a v budoucnu i pro lodě a letadla," komentoval spuštění roadshow Peter Blaškovitš. Vodíkovou čerpací stanici s automobilem Toyota Mirai bude v současné době využívat Trnavský samosprávný kraj, aby se jeho pracovníci měli možnost seznámit s výhodami vodíkového pohonu.
Samotnou vodíkovou plnicí stanici s plnicím tlakem 350 barů pronajímá agentuře SIEA společnost Air Products Slovakia na základě výsledků veřejné soutěže. Je známá tím, že je součástí velkých globálních projektů zaměřených na výrobu, distribuci a využívání vodíku. 

„Jsme největším výrobcem vodíku a s jeho používáním máme téměř šedesátileté zkušenosti. Naší účastí na roadshow chceme demonstrovat technologickou vyspělost, znalosti a dovednosti, které nabízíme, abychom pomohli vybudovat na Slovensku celou vodíkovou infrastrukturu a přispěli tak k dosažení bezemisní ekonomiky," popsal Vlastimil Pavlíček účel zapojení společnosti Air Products do projektu. Podle jeho slov to je jeden z prvních konkrétních kroků k rozvoji vodíkové mobility, a tím i ke klimatické neutralitě, k níž se Slovensko zavázalo do roku 2050.


O společnosti Air Products 
Air Products (NYSE: APD) je přední světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává potřebné technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Air Products je rovněž světovým lídrem v dodávkách technologií a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu. Společnost vyvíjí, navrhuje, staví, vlastní a provozuje některé z největších světových průmyslových plynárenských projektů. To zahrnuje projekty v oblasti zplyňování, které udržitelně přeměňují bohaté přírodní zdroje na syntetický plyn pro výrobu vysoce hodnotné energie, paliv a chemikálií, projekty na zachytávání uhlíku a světové projekty bezuhlíkového vodíku, které podporují globální ekologickou dopravu a přechod na bezemisní energetiku.

Společnost v roce 2021 dosáhla obratu ve výši 10,3 miliard USD, působí v 50 zemích a její současná tržní kapitalizace činí přibližně 50 miliard USD. Více než 20 000 kvalifikovaných a talentovaných zaměstnanců z různých prostředí je poháněno vyšším posláním společnosti Air Products vytvářet inovativní řešení, jež jsou přínosem pro životní prostředí, podporovat udržitelný rozvoj a řešit výzvy, kterým čelí zákazníci, komunity i celý svět. Pro více informací navštivte webové stránky www.airproducts.cz nebo nás sledujte na portálech LinkedIn, Twitter, Facebook nebo Instagram