logo Go to Home Page
| PRAHA

Společnosti Air Products a AES postaví největší výrobnu ekologického vodíku v USA v hodnotě 4 miliard dolarů

Společnosti Air Products (NYSE: APD) a AES Corporation (NYSE: AES) oznámily plány investovat přibližně 4 miliardy dolarů do výstavby a provozování závodu na výrobu ekologického vodíku v okrese Wilbarger v Texasu. Tento megaprojekt výroby vodíku z Společnosti Air Products (NYSE: APD) a AES Corporation (NYSE: AES) oznámily plány investovat přibližně 4 miliardy dolarů do výstavby a provozování závodu na výrobu ekologického vodíku v okrese Wilbarger v Texasu. obnovitelných zdrojů zahrnuje přibližně 1,4 gigawattu (GW) větrné a solární energie spolu s kapacitou elektrolyzéru schopnou vyrábět více než 200 metrických tun zeleného vodíku denně, což z něj činí největší zařízení na výrobu zeleného vodíku ve Spojených státech.  

  Zařízení, jehož komerční provoz má být zahájen v roce 2027, bude sloužit rostoucí poptávce po palivech s nulovou uhlíkovou stopou pro čistou mobilitu i průmyslové trhy. Bude poskytovat zcela čistý zdroj energie v masovém měřítku, a pokud by se veškerý zelený vodík použil na provoz těžkých nákladních vozidel, eliminoval by ročně více než 1,6 milionu tun emisí oxidu uhličitého (CO2) ve srovnání s používáním nafty. Očekává se, že po dobu životnosti projektu se zabrání vzniku více než 50 milionům tun CO2, což odpovídá zamezení emisí z téměř devatenácti miliard litrů nafty. 

Společnosti Air Products a AES budou společně a rovným dílem vlastnit aktiva provozu, přičemž Air Products bude na základě 30leté smlouvy výhradním odběratelem a prodejcem vyrobeného zeleného vodíku.  

 Projekt by měl vytvořit více než 1 300 pracovních míst při výstavbě a 315 stálých pracovních míst v provozu, dopravě a distribuci. Očekává se také, že po dobu životnosti projektu přinese státu daňové příjmy ve výši přibližně 500 milionů dolarů a zároveň rozšíří vedoucí postavení Texasu v oblasti energetiky. 

 "Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit tento zajímavý společný podnik se společností AES, která je jednou z předních amerických společností v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Nový závod v Texasu bude zdaleka největším závodem na výrobu čistého vodíku v USA, který bude jako zdroje energie využívat vítr a slunce. Na přípravě tohoto projektu jsme se společností AES pracovali mnoho let, aby výroba vodíku byla konkurenceschopná ve světovém měřítku a zároveň přinesla Texasu významné daňové příjmy, stabilní zaměstnanost a energetickou bezpečnost. Jsme nadšeni, že můžeme pokročit a v blízké budoucnosti zpřístupnit čistý zelený vodík americkým zákazníkům," řekl Seifi Ghasemi, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products. 

Prezident a výkonný ředitel společnosti AES Andrés Gluski uvedl: "Tento projekt využije postavení společnosti AES jako jednoho z největších národních developerů obnovitelné energie a jejího celosvětového prvenství v inovacích, jako jsou systémy pro skladování energie a nepřetržité dodávky čisté energie. Jsme velmi potěšeni, že můžeme spolupracovat se světovým lídrem v oblasti vodíku, společností Air Products, na tomto největším zařízení na výrobu zeleného vodíku ve Spojených státech. Postavíme více než 1 GW nových solárních a větrných zařízení, která budou zajišťovat bezuhlíkovou energii pro elektrolýzu a související výrobní zařízení. Společnost AES je přesvědčena, že zelený vodík hraje klíčovou roli v dekarbonizaci dopravy a urychlení budoucnosti energetiky."

Očekává se, že poptávka po ekologickém vodíku pro mobilitu a průmyslové aplikace v příštím desetiletí ve Spojených státech exponenciálně poroste. Růst poptávky je podpořen úlohou zeleného vodíku v ambicích nulových emisí skleníkových plynů, které vyhlásilo několik států a velkých společností. Projekt je podmíněn získáním místních povolení a místních, státních a federálních pobídek.


O společnosti Air Products 
Air Products (NYSE: APD) je přední světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává potřebné technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Air Products je rovněž světovým lídrem v dodávkách technologií a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu. Společnost vyvíjí, navrhuje, staví, vlastní a provozuje některé z největších světových průmyslových plynárenských projektů. To zahrnuje projekty v oblasti zplyňování, které udržitelně přeměňují bohaté přírodní zdroje na syntetický plyn pro výrobu vysoce hodnotné energie, paliv a chemikálií, projekty na zachytávání uhlíku a světové projekty bezuhlíkového vodíku, které podporují globální ekologickou dopravu a přechod na bezemisní energetiku.

Společnost dosáhla ve fiskálním roce 2022 obratu ve výši 12,7 miliardy dolarů z aktivit ve více než 50 zemích a její současná tržní kapitalizace činí přibližně 70 miliard dolarů. Více než 21 000 kvalifikovaných a talentovaných zaměstnanců z různých prostředí je motivováno vyšším posláním společnosti Air Products vytvářet inovativní řešení, jež jsou přínosem pro životní prostředí, podporovat udržitelný rozvoj a řešit výzvy, kterým čelí zákazníci, komunity i celý svět. Pro více informací navštivte webové stránky www.airproducts.cz nebo nás sledujte na portálech LinkedIn, Twitter, Facebook nebo Instagram

O společnosti AES  
Společnost AES Corporation (NYSE: AES) je globální energetická společnost z žebříčku Fortune 500, která urychluje budoucnost energetiky. Společně s mnoha zainteresovanými stranami zlepšujeme životy tím, že poskytujeme ekologičtější a inteligentnější energetická řešení, která svět potřebuje. Naši různorodí zaměstnanci se snaží o neustálé inovace a provozní dokonalost a zároveň spolupracují s našimi zákazníky na jejich strategických energetických změnách a pokračují v uspokojování jejich současných energetických potřeb. Více informací najdete na www.aes.com/green-hydrogen.