logo Go to Home Page
| Praha

Monoposty Formule Student pohání český generátor elektřinou vyrobenou z vodíku

Na okruhu Autodromu v Mostě probíhá od 18. do 24. července mezinárodní soutěž Formule Student, ve které soupeří týmy mladých inženýrů s monoposty, které staví na svých fakultách. Část závodů je uzavřená, ale v pátek 22. a v sobotu 23. 7. je Autodrom přístupný veřejnosti. 

Letošního klání se účastní 57 týmů, které soutěží ve třech statických a pěti dynamických disciplínách. Kategorie vozů jsou se spalovacím motorem, elektromotorem a vozy bez řidiče, přičemž jako pohonné jednotky již převládají elektromotory.  Ty by v budoucnu měly zcela nahradit spalovací motory, které svými zplodinami přispívají ke změně klimatu. Studenti a pořadatelé soutěže chtějí emise skleníkových plynů v co největší míře omezit, a proto se rozhodli vyrobit si elektřinu pro své formule z vodíkového generátoru H2BASE, který vyvinuli čeští vývojáři z jablonecké společnosti DEVINN.

„Náš generátor prostřednictvím palivových článků přeměňuje elektrochemický potenciál vodíku na elektřinu. To všechno bez jediného gramu oxidu uhličitého nebo jiné emise při provozu. Ve srovnání s běžnou dieselovou centrálou tak jde o naprosto bezemisní a tiché řešení,“ uvádí Tomáš Doležal, specialista marketingu firmy DEVINN.

Vodík na provoz generátoru dodává společnost Air Products, která je jeho největším světovým výrobcem. „Vodík zde funguje jako nosič energie a generátor pak může vyrábět elektřinu kdykoliv a kdekoliv je potřeba, bez ohledu na dostupnost energie ze sítě,“ vysvětlila Zuzana Janatová, manažerka pro rozvoj vodíku ze společnosti Air Products výhody použití vodíku, jako úložiště energie.

Formule Student je celosvětová vzdělávací inženýrská soutěž, která využívá motoristický sport k inspiraci studentů, aby se dali na kariéru ve strojírenství. Poskytuje jim ideální příležitost prokázat své technické znalosti, otestovat a zlepšit své schopnosti vyvíjet komplexní a integrovaný produkt v náročném prostředí závodních monopostů. Soutěž vznikla v USA v roce 1981 a dnes v ní měří své síly na 800 týmů univerzit z téměř celého světa. Včetně českých, kdy se v roce 2012 do soutěže zapojil tým eForce FEE Prague Formula s elektrickým monopostem FSE.01. postaveným pod FEL ČVUT v Praze. 


O společnosti Air Products 
Air Products (NYSE: APD) je přední světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává potřebné technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Air Products je rovněž světovým lídrem v dodávkách technologií a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu. Společnost vyvíjí, navrhuje, staví, vlastní a provozuje některé z největších světových průmyslových plynárenských projektů. To zahrnuje projekty v oblasti zplyňování, které udržitelně přeměňují bohaté přírodní zdroje na syntetický plyn pro výrobu vysoce hodnotné energie, paliv a chemikálií, projekty na zachytávání uhlíku a světové projekty bezuhlíkového vodíku, které podporují globální ekologickou dopravu a přechod na bezemisní energetiku.

Společnost v roce 2021 dosáhla obratu ve výši 10,3 miliard USD, působí v 50 zemích a její současná tržní kapitalizace činí přibližně 50 miliard USD. Více než 20 000 kvalifikovaných a talentovaných zaměstnanců z různých prostředí je poháněno vyšším posláním společnosti Air Products vytvářet inovativní řešení, jež jsou přínosem pro životní prostředí, podporovat udržitelný rozvoj a řešit výzvy, kterým čelí zákazníci, komunity i celý svět. Pro více informací navštivte webové stránky www.airproducts.cz nebo nás sledujte na portálech LinkedIn, Twitter, Facebook nebo Instagram