logo Go to Home Page

Helium

A versatile gas for the glass industry

Due to its unique properties, helium has many applications in glass manufacturing. For example, after fiber-optic glass is drawn into fine strands, it is shielded with helium while the cladding is applied to prevent the newly formed glass surface from reacting with the contaminants present in ambient air. Helium can also be used during the bubbling process for molten glass to improve refining since it has the fastest bubble rise time of any gas.
 
Download Go with the Global Leader brochure

Air Products Is A World-Leading Helium Supplier

  • Pioneer of many of the helium extraction, production, distribution, and storage technologies still in use today
  • Most diverse helium source mix in the world (LNG, methane and CO₂)
  • Global distribution network using the highest performing storage tanks
  • Helium experts provide world-class service and assistance with a commitment to quality
  • Industry-recognized safety record

Supply Options

Air Products can help you determine the most economical supply option for your particular application and geographic location. Industrial gases are typically provided in gaseous and liquid form through a variety of supply systems.

Lahve

Jedná se o tradiční řešení nízkoobjemových dodávek plynu. Lahve lze dodávat v celé řadě velikostí, tlaků a čistot plynů. Platí pro širokou škálu plynů a plynných směsí. Pro větší objemy máme k dispozici rozdělovače lahví.

Dewarovy nádoby

Robustně konstruované a superizolované Dewarovy nádoby o objemech 60, 100, 250 a 500 litrů se používají pro přepravu kapalného hélia, dodávaného pro zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) a další kryogenní aplikace.

Nádoby ISO

Velkoobjemové ISO kontejnery se používají pro přepravu h kapalin. Jejich intermodální provedení umožňuje jpoužití pro více druhů dopravních prostředků, zejména nákladních automobilů nebo lodí.

Cisterny

Společnost Air Products dodává velké množství vysokotlakých plynů a plynných směsí v cisternových přívěsech, které lze skladovat u zákazníka. Tento skladovací systém se obvykle skládá z několika vysokotlakých ocelových nádob, které jsou spojeny dohromady.

Count on Air Products expertise...

Let our applications specialists help you determine the benefits of using argon in your operation.

CONTACT US TODAY!

SDS Library

Our Safety Data Sheet (SDS) library allows you to search and find the SDS you need--in the language you select.

SDS LIBRARY

RESOURCE CENTER